Skola
Jautājumi un atbildes
Vai tas ir priekš jums?
Uz jautājumu, vai ir vērts sākt nodarboties ar paraplanierismu, vai tāds hobijs jums der, katrs varēs atbildēt pats pēc lidojuma tandēmā ar instruktoru Rumbulas lidlaukā. Tas ir vienkāršs planējošs lidojums. Pilotu un pasažieri uzvelk gaisā ar speciālās vinčas palīdzību 450 metru augstumā. Instruktors atkabinās no troses, un jūs sākat lēni planēt uz leju. Jūs varēsiet ieraudzīt visu Rīgu, tuvāko apkārtni un jūru. Ja jūs kārojat pēc asākām izjūtām, pilots var izpildīt arī dažus akrobatikas elementus – adrenalīns asinīs garantēts! Ja ar vienu lidojumu liksies par maz – laipni lūgti lidot otro un trešo reizi! Un ja jūs sapratīsiet, ka gribat mācīties un lidot patstāvīgi, varat turpat uz vietas pierakstīties skolā.
Kad notiek apmācība?
Apmācība notiek no aprīļa sākuma līdz septembra beigām Rumbulas lidlaukā, parasti no pulksten 17:00 līdz tumsai, ja ir labs laiks. Sākot ar oktobri līdz marta beigām apmācība notiek tikai brīvdienās vai individuālās pieejas gadījumā dienā (izņēmuma kārtā, ja skolnieks var mācīties tikai darba dienās).
Kur notiek apmācība (teorija un prakse)?
Praktiskās nodarbības notiek darba dienās, kad laika apstākļi ir labvēlīgi (nelīst lietus un vējš nav stiprāks par 5 m/s), Rumbulas lidlaukā, vienā vai otrā galā atkarībā no vēja virziena.
Teorētiskās lekcijas notiek attālinātā veidā.
Kā notiek apmācība?
Apmācība ir iedalīta divos kursos. Praktiskās nodarbības notiek Rumbulas lidlaukā tikai instruktora klātbūtnē.
1. kurss: teorija + praktiskās nodarbības uz lauka (darbs ar spārnu) + lidojums tandēmā ar instruktoru + 12 patstāvīgie lidojumi. Pirmā kursa mērķis ir elementāro iemaņu apguve: pareizs starts, nolaišanās, paraplāna stūrēšana bez klevanšu (bremžu) palīdzības, pagriezieni gaisā, rezerves izpletņa izmešanas imitācija.
Pēc pirmā kursa skolniekam jau būs priekštats par šo sporta veidu un būs jāizšķiras, vai viņš grib turpināt apmācību. Ja atbilde ir „Jā, man tas patīk”, viņš sāk apgūt otro kursu. Jāņēm vērā arī tas, ka drīz būs jāiegādājas savs ekipējums, ar ko lidot pēc apmācības pabeigšanas.
2. kurss: teorija (meteoroloģija un aerodinamika, Latvijas Republikas gaisa telpas izmantošanas kārtība) + 20 patstāvīgie lidojumi. Uzdevumi: ieskrējiens un spārna bremzēšana (knābiens), spirāle, vingovers, nolaišanās precizitāte, „ausis”, nosēšanās ar „ausīm”, akseleratora izmantošana.
Visās praktiskajās nodarbībās tiek lietots skolas ekipējums, un nekādu papildus izmaksu NAV. Ja skolniekam ir savs ekipējums, viņam pienākas atlaide apmācībai. Patstāvīgo lidojumu laikā skolnieks ne tikai mācās vienkārši lidot, bet arī izpilda un apgūst dažādus manevrēšanas paņēmienus, kas nākotnē ļaus viņam droši lidot. Lidojumu laikā instruktors vada skolnieku ar rācijas palīdzību. Pēc apmācības pabeigšanas skolnieks kārto eksāmenu Latvijas paraplanierisma federācijas (LPF) pārstāvja klātbūtnē un saņem starptautiski atzītu pilota licenci.
Kā lai uzzinu, vai šodien ir nodarbības?
Lai varētu informēt skolniekus par nodarbībām, skolai ir izveidota speciāla SMS sistēma. Katras dienas rītā vai dienu iepriekš skolnieks saņem īsziņu par to, kur un cikos notiks nodarbības. Lai piereģistrētos SMS sistēmā, izmantojiet SMS sistēmas izvēlni lapas augšā.
Cik ilgi jāmācās?
Apmācības process ilgst 1-2 mēneši, ja skolnieks regulāri ierodas nodarbībās. Ja viņš apmeklēs nodarbības reti, tad arī efektivitāte būs zema un viņš mācīsies 3 mēnešus. Ziemā nodarbības notiek reti, tāpēc termiņš palielinās līdz pat 6 mēnešiem. Apmācības ilguma rekordi: īsākais – 2 nedēļas, garākais – bezgalīgi ilgs laiks - cilvēks trenējās uz zemes, bet tā arī patstāvīgi nelidoja – gadās arī tā.
Cik augstu vinčo? Cik ilgs ir viens lidojums?
Lidojuma augstums Rumbulā sasniedz 300 - 400 metrus, dažreiz līdz 450 metriem (spirāles izpildīšanai). Augstāk nedrīkst: to nosaka Latvijas Republikas gaisa telpas izmantošanas noteikumi. Mācību lidojuma ilgums ir 4 - 8 minūtes. Citās Latvijas vietās var lidot arī augstāk (atļautais augstums ir 3000 m) – tur klubs lido brīvdienās, un pareizos apstākļos, pilots var pavadīt gaisā vairākas stundas. Šobrīd Latvijas rekords ir 6 stundas 50 minūtes, veiktā distance 251 km.
Vai piezemējoties sitiens pret zemi ir stiprs?
Ja pareizi sabremzē spārnu pirms piezemēšanās, tad tas ir tāds pats, kā izkāpjot no gultas. Bet tas ir ideāls variants, biežāk izjūtas ir kā nolecot no taburetes.
Vai lidojuma laikā pilotam ir rezerves izpletnis?
Vienmēr ir!!! Lidojumi vinčojoties bez rezerves izpletņa ir AIZLIEGTI!!!
Vai rezerves izpletnis kādreiz tika izmantots?
Kā mēs paceļamies gaisā?
Kur Latvijā var lidot bez vinčas?
Bez vinčas Latvijā var lidot vēja dinamiskās sablīvēšanas vietās (dinamikā) pie paugura, nogāzes, kalna vai kraujas. Latvijā ir trīs lieliskas vietas dažādiem vēja virzieniem: Jūrkalne, Saulkrasti un Skrīveri. Lidojumu augstums nav liels (ap 30 m virs reljefa), bet lidot var visas dienas garumā, kamēr pūš ātruma un virziena ziņā pareizs vējš. Jūrkalne ir ideāla vieta. Skrīveros ir pašaurs un vairāk piemērots pilotiem ar pieredzi, lidošanai Saulkrastos pie Baltās kāpas nepieciešamas ļoti labas spārna vadīšanas iemaņas, jo starta vieta ir šaura un ar šķēršļiem, šī lidošanas vieta paredzēta pilotiem ar pieredzi.
Vēl Latvijā var „palēkāt” no kalna Pedvālē un citās vietās, bet tas ir garlaicīgi un neproduktīvi.
Cik ilgi var lidot bez motora?
Cik ilgi var lidot ar motoru?
Vai pastāv kādi vecuma ierobežojumi?
Paraplāna pilota licenci var iegūt no 12 (divpadsmit) gadu vecuma (augums ne mazāks kā 1.50m un svars – ne mazāk kā 45kg). Pretendentiem, kas ir jaunāki par 18 (astoņpadsmit) gadiem un vēlas iegūt paraplāna pilota licenci, izvēlētās paraplānu pilotu skolas personālam jāuzrāda abu vecāku (vai likumisko pārstāvju) rakstiska atļauja, izziņa no ģimenes ārsta, apliecinot, ka nepastāv ierobežojumi, lai persona nodarbotos
ar paraplanierismu.
Vai drīkst pirkt lietoto ekipējumu?
Kas notiek pēc apmācības pabeigšanas?
a) iestāties jebkurā klubā un lidot ar kluba vinču;
b) pirkt motoru un mācīties ar to lidot, lai nebūtu atkarīgs no klubiem;
c) kļūt par neatkarīgo pilotu (ērgli) un lidot vai nu Jūrkalnē un Skrīveros, vai nu ar kāda kluba vinču, maksājot par katru ievilkšanu.
Kā notiek motoru apmācība?
Vai arī meitenes mācās lidot?
Kādu apģērbu izvēlēties praktiskajām nodarbībām?
Vai ir vēl kādi papildus kursi?
Termālo lidojumu maršrutu lidojumu kursi tiek rīkoti braucienos uz kalniem. Kursā ir iekļautas lekcijas un praktiskie lidošanas uzdevumi. Piemeram tradicionālajā braucienā uz Bassano
Kvalifikācijas paaugstināšanas kursi SIV tiek organizēti ik gadu vasarā (jūnija beigās – jūlija sākumā) virs Rīgas HES ūdenskrātuves. Piloti imitē un novērš dažādus bīstamus lidošanas režīmus un spārna sakļaušanos, izmet izpletni un iemācās dažas aerobātikas figūras.
Kas ir klubs?
Kas ietilpst pilnā lidošanas ekipējumā?
Pilnā lidošanas ekipējumā ietilpst:
Zābaki ar cieto zoli un potītes fiksatoru kāju drošībai
Kokpits - elektronikas instrumentu panelis/somiņa
"Ātrā" soma paraplāna ērtai un ātrai sapakošanai
Mugursoma ekipējumam (parasti nāk komplektā, pērkot jaunu paraplānu)
Vēja stipruma mērītājs - anemometrs